Vakıf Hakkında

Darülaceze Vakfı

aboutDarülaceze Vakfı, 1991 yılında kurulmuş olup, öncelikli amacı, kimsesiz, bakıma muhtaç, yaşlı ve sakat insanları, sokağa terk edilmiş (0-6) yaş grubu çocukların barındığı ve o tarihte desteklenmeye ve yenilenmeye büyük gereksinim gösteren tarihi Darülaceze Başkanlığı’na destek olmaktır.
100 yıllık zaman içinde çeşitli imkânsızlıklar sonucu yıpranmış bu sevgi ve şefkat kapısına işlerlik kazandırmak, Tarihi Darülacezeyi içinde bulunduğu ortamdan kurtarmak, günümüz şartlarına uygun bir düzeye çıkarmak için, İzzet Cahit Özden, Darülaceze Başkanlığı’nın sorunlarının çözülmesi için hayırsever vatandaşlardan katkılarını istemiş ve Darülaceze Başkanlığı’nı desteklemek amacı ile Darülaceze Vakfını kurmuştur.
Vakıf, amacı doğrultusunda, eskimiş, zamanla yetersiz kalmış sistem ve malzemeleri yenilemiş, hijyenik hale getirmiş ve kurum hizmetine sunmuştur. Son olarak, Başkanlığın 8 adet asansörü ve bilgisayar yazılım sistemi yenilenmiştir. Tarihi Darülaceze Başkanlığına katkıları yanı sıra, kuruluşundan bu yana ciddi projelere imza atan Darülaceze Vakfı, Yakacık'ta 22 bin m2 alan üzerinde 300 yatak kapasiteli bir huzurevi inşa ettirerek Kartal Belediyesi’ne devretmiştir. Halen, vakıf amaçları doğrultusunda kaynaklarını Darülaceze Vakfı Tanıtım, Huzurevi, Acezeye Yardım ve Eğitim, Darülaceze Başkanlığı’na Katkı, Geriatri Kliniği ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliğiyle Mikrokredi Fonlarına ayırmıştır.

Yönetim Kurulu

Denetim Kurulu

  • Ümit ÇOBAN 

  • Ayşen İŞSEVER

  • Hüseyin YILDIZ


Mutevelli Heyet Başkanlığı

  • Prof. Dr. Saliha Yakut ÖZDEN IRMAK - Başkan
  • Ömer KURAN - Başkan Yardımcısı