3 MİLYON SURİYELİ 3 MİLYON FİDAN 2. ETAP GAZİANTEP PROJESİ

İkinci etap başlangıç :  15.09.2017-

 

Suriyeliler ve hassas durumdaki Türk vatandaşlarının geçici işçi olarak istihdam edilmesi YÜZ BİN AĞAÇ Projesi (3 Milyon Suriyeli 3 Milyon Fidan ) kapsamında, 2. Etabın Gaziantep Belediyesi, Deutsche Gesellschaft Für Internationale Zusammenarbeit GmbH (GIZ) Internationaler Bund (IB) ile Vakfımız arasında İYİ NİYET ANLAŞMASI (MoU) yapılmasına karar verilmiştir.

zzz

İkinci Etap Proje Hedefi (Gaziantep):

Projenin ikinci etabı göçmen probleminin yoğun olarak yaşandığı Gaziantep’te gerçekleştirilecektir. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Fatma Şahin’e proje sunulmuş ve işbirliği kararı alınmıştır.

bb

Projenin katılımcı sayısı bu etapta 1400 civarına ulaşacaktır. Projenin birinci etabından farklı olarak bu aşamada yararlanıcılara dil eğitimi de verilecektir.  Başarılı olanların %20’si ise proje kapsamında meslek eğitimine alınacaktır.

Ocak 2018 ayında personelin tamamının görev yerleri tanımlanmış olup, 19 yeni katılımcı projeye alınmış ve ay sonunda 708 kişiye ulaşılmıştır.

Proje beş ana çalışma alanı üzerine kurgulanmıştır.

 

  1. OKUL : 280 KİŞİ

 

1.1. Suriyeli yararlanıcıların beşte biri okulda Türkçe eğitimi alırken, diğerleri sahada çalışacaklardır. Her 20 günde bir yeni ekipler okula başlarken, eğitimi tamamlamış olanlar sahaya gideceklerdir.

 

1.2. Gaziantep Üniversitesi işbirliği ile 20 öğretmenimiz, eğiticinin eğitimi programına alınmış ve bunlardan 16 tanesi Milli Eğitim Bakanlığına kurs öğretmeni olarak bildirilmiştir.

 

1.3. Ocak ayının ilk üç haftasında gündüzleri 6 sınıfta 120 kişi, son haftasında iki adet gece sınıfı ile 40 kişi, hafta sonu eğitimlerinde ise 120 kişi eğitime alınmıştır.

 

  1. BELEDİYE FİDANLIĞI: 80 KİŞİ

 

Gaziantep Büyük Şehir Fidanlığı ve şehir civarında belirlenen dikim alanlarında görevlendirilmek üzere 80 kişilik bir ekip oluşturulmuştur.

 

  1. GÜNGÜRGE : 240 KİŞİ

 

Aylan Bebek Barış Ormanı olarak belirlediğimiz bu alanda 125.000 ağaç dikmek üzere yola çıktık. 130.000 adet çukur açmak üzere çalışmalara başlanmıştır.

 

  1. ORMAN BÖLGE FİDANLIĞI: 80 KİŞİ

 

1.250.00 adet fidan yetiştirebileceğimiz bu alanda saha temizliği, tüp dol-durma ve tohumlama işlemlerine başlanmıştır.

 

  1. MERKEZ BÜRO

28 kişilik bir merkez kadro ile, tercümanlık, yemek, servis gibi hizmetler verilmektedir. 560 adet eğitim seti hazırlanıp, dağıtılmıştır.Günde 720 kişiye kumanya ya da sıcak yemek verilmektedir.Gaziantep ilinin 30 farklı noktasından kalkan araçlar her gün 1800 km civarında yol giden 32 araçla yararlanıcıları çalışacakları noktalara taşımaktadırlar. 18.390.000 metre karelik bir alanın bakımı, fidan dikimine hazır hale getirilmesi önceliklerimiz arasındadır.

aaa ccc

 

 

Comments are closed.