3 MİLYON SURİYELİ – 3 MİLYON FİDAN PROJESİ

Dünyada iyi şeyler de oluyor;

Proje müellifi Ali Osman Taşlıca’nın bir hayaliyle yola çıktığımız projemiz nihayet gerçek oldu. Dünyanın daha iyi ve yaşanabilir bir yer olabilmesi bizim elimizde. Bir orman gibi kardeşçe yaşama ideali ve bilinciyle 3 Milyon Suriyeli-3 Milyon Fidan projemizi, Alman Uluslararası İşbirliği Kuruluşu GİZ ’in 2.963.000 Euro ‘luk finansman desteğiyle gerçekleştiriyoruz.

Suriyeli misafirlerimize ekonomik katkı sağlayarak, aktif iş hayatında yer almaları gayesiyle çıktığımız yolda, 800 Suriyeli ve 200 vatandaşımız fidan dikiminde görev alacaklardır. Türkiye’ye göç etmiş olan yaklaşık 3.000.000 Suriyelinin, kesilen her ağacın yerine bir fidan dikerek; yaşadıkları ülke vatandaşlarıyla duygusal bağ kurmalarını ve Yeşil Avrupa Projesi’ne katkılarını sağlamak projemizin temel amacıdır.

  • İşsiz ve umutsuz 800 Suriyeliye 200 Türk vatandaşa 3 ay sürecek bir meşguliyet ,
  • Suriyeli vatandaşlarla Türk halkı arasında bir köprü oluşturarak olumsuz düşünceleri olumluya dönüştürecek alan yaratılması,
  • Çalışanların aileleriyle 5000-6000 kişiye dokunulması,
  • 3.000.000 fidanla büyük bir çevresel katkı,
  • 2.963.000 EUR’luk bütçesiyle satın almaları gerçekleştireceğimiz tedarikçi ve hizmet sağlayıcılar.

Her Suriyeli İçin Bir Fidan

Mart ayında başlayan ve Haziran sonu sona erecek 3 Milyon Suriyeli 3 Milyon Fidan Projesinde kapanış seramonisi gerçekleştirildi. Seramoniye Orman Genel Müdürlüğü, DAV, GIZ, IB, IBETH yetkililerinin yanı sıra Türkiye Almanya Büyük Elçisi Martin Erdmann katılım sağladı. Proje Kapsamında 4 milyondan fazla fidan tohum aşamasından başlayarak büyütüldü ve bunlardan 1,7 milyonu ağaçlandırma faaliyetlerinde kullanıldı.

Proje Web Sayfası ; http://www.3milyonfidan.org/

 

Comments are closed.